Naše kancelář   Vývoj techniky se nezastavuje, on je totiž těžko zastavitelný, a běží pořád dál, a tak dohnal i nás. Počítačová technika pronikla jako pomocník i do našeho oboru. A to v plné síle. Jednoho krásného dne tak bylo poděkováno kreslicímu prknu za jeho věrné služby, bylo složeno a odneseno na půdu, kde jsme mu vyhradili čestné místo v rohu vedle prádelníku po pratetě. Pak do našich služeb vstoupily počítač, tiskárny a podobní další technické vymoženosti.

   Chvíli sice trvalo, než jsme se naučili s novým pomocníkem komunikovat – jiná řeč je jiná řeč. Byl to velký rozdíl oproti prknu, které „ani nehleslo“. Tohle zařízení s námi totiž „drze“ komunikuje, a to psanou formou – pomocí „hlášek“, kdy si většinou na něco stěžuje, případně oznamuje, že „takhle tedy ne“. Ze začátku vás to rozčiluje, že vám do práce někdo „mluví“ (a na vaše slovní reakce na jeho hlášky nereaguje), ale časem si zvyknete. Brzy také oceníte jeho přínosnou pomoc, celkový vzhled nakresleného domku dostane také trochu lepší „kabát“, odpadne ořezávání takového množství tužek a k práci si pohodlně sednete. Ale kupodivu o rozcvičku jsme nepřišli, má jen trochu jinou podobu. On totiž počítač čas od času umí vytvořit hlášku, která vás na té židli nadzvedne.       Naše kancelář

   Samozřejmě, že počítač vám neumožní kreslit na potřebné úrovni bez ještě dalších pomocníků – programů. V našem případě to jsou ARCHICAD, dnes již ARCHICAD 12 (jen pro upřesnění – kočka se v angličtině píše s T ;-) ), a PlotMaker (může se to tak zdát, ale opravdu to není program na tvorbu plotu). Díky těmto pomocníkům nakreslíme domek, že vypadá „jako živý“. Po dokreslení je možné domek otáčet a prohlédnout si ho ze všech stran a úhlů – kdo chce, může ho otočit i komínem dolů (něco jako když se prohlížíte v zrcadle, jestli vám to sluší, akorát tady to je snazší). Dokonce můžete jít sami k sobě na první návštěvu – můžete „vejít“ dovnitř a prohlédnout si interiér domku a projít si ho „od sklepa po půdu“ (nebo obráceně, jak kdo chce).

Naše kancelář   Když je vše hotovo ke spokojenosti budoucího stavitele a majitele i nás, projekt dostane tištěnou podobu, za účasti dalších pomocníků – tiskáren, a samozřejmě i elektronickou, kdy vám ho můžeme dát i na CD.

   Ale nic není ideální, občas technika umí zazlobit a „vzdoruje“, bez elektřiny neuděláte ani jednu zeď, natož nakreslit celý domek, je nutné zálohovat data, protože „nikdy nevíte“. Ale přesto je tohle usnadnění práce a určité zlepšení jejího výsledku, kdy i budoucí majitel s malou představivostí si dokáže udělat docela přesnou představu o budoucí stavbě. A řekněte, kdy uvidíte dům postavený na komín J